Genel Bilgiler

Biyografi

Ramazan Çağlar 1959 yılında Çemişgezek, Tunceli’de doğdu. Lisans öğrenimini İstanbul Teknik Üniversitesi, (İ.T.Ü.) Elektrik-Elektronik Fakültesi, Elektrik Mühendisliği Bölümünde 1983 yılında tamamlayarak Elektrik Mühendisi unvanını aldı. 1987 yılında İ.T.Ü. Fen Bilimleri Enstitüsü Elektrik Mühendisliği Bölümünde Yüksek Lisans Eğitimini,  Elektrik Yüksek Mühendisi unvanını alarak tamamladı. Özel bir şirkette kısa bir endüstri tecrübesinden sonra İ.T.Ü. Fen Bilimleri Enstitüsü Elektrik Mühendisliği Bölümünde başladığı Doktora çalışmasını 1999 yılında tamamladı.  2001 yılında, doktora sonrası çalışmalar için Amerika Birleşik Devletleri’nin (A.B.D) önemli üniversitelerinden birisi olan Georgia Institute of Technology, Graduate School of Science, Engineering and Technology ’den kabul aldı. İki yıl süreyle söz konusu üniversitede araştırmalarını elektrik güç sistemlerinin analizine yönelik yürüttü. Bu bağlamda güç sistemlerinin modellenmesi, güvenilirlik analizi, hata tanısı, risk yönetimi, güç sistemlerinin yeniden yapılandırılmasını etkileri, güç iletiminin fiyatlandırılması gibi konularda çalışmalar yaptı.

      Mesleki ve akademik çalışmalarına 1984 yılında İ.T.Ü. Elektrik-Elektronik Fakültesi, Elektrik Mühendisliği Bölümünü Araştırma Görevlisi olarak girmesiyle başlayan Dr. Çağlar, şu an için aynı yerde Doçent Doktor olarak çalışmalarına devam etmektedir. Dr. Çağlar genel olarak güç sistemlerinin analizi ve kontrolüne yönelik olarak dersler vermekte ve araştırmalarına devam etmektedir. Dr. Çağlar’ın bazı uluslararası hakemli dergilerde yayınlanmış makaleleri ve uluslararası konferanslarda sunulmuş bildirileri vardır.

      Dr. Çağlar’ın IEEE, IEEE-PES, CIGRE gibi uluslararası mesleki kuruluşlarda ve Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) ve Aydınlatma Türk Milli Komitesi (ATMK) gibi ulusal mesleki kuruluşlarda üyelikleri bulunmaktadır.

Kurum Bilgileri

Birim
Elektrik-Elektronik
Bölüm
Elektrik Mühendisliği

İletişim

E-posta
caglarr@itu.edu.tr
Fax Telefonu
+90 212 285 6700
Ofis
EEB 7324
Posta Adresi
Karlıktepe Mah. Blok evleri Sokak, Fırat Apt. No. 1/6, 34870 Kartal/İstanbul