General Information

Institutional Information: Inşaat, Inşaat Mühendisliği
Research Areas: Atmospheric Sciences and Meteorological Engineering, Hydrology-Hydrometeorology, Civil Engineering, Hydraulic, Engineering and Technology

Names in Publications: Kahya, Ercan

Metrics

Publication

103

Citation (WoS)

2971

H-Index (WoS)

25

Citation (Scopus)

3183

H-Index (Scopus)

26

Project

11

Thesis Advisory

17

Open Access

17
UN Sustainable Development Goals

Biography

1963 yılında Erzurum’da doğan ve aslen Uşak’lı olan Ercan Kahya; lisans eğitimini 1984 yılında İTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümünde tamamladıktan sonra, yine aynı dalda Boğaziçi Üniversitesinde yüksek lisans programına kayıt olmuştur. 1985 yılında devlet bursu ile yüksek lisans ve doktora eğitimi için ABD’ye gitmiştir. Burada Su Kaynakları Mühendisliği alanında yüksek lisans derecesini 1988 yılında Polytechnic University (New York) de tamamlamıştır. Takiben doktora eğitimine Columbia University de başlamış, daha sonra 1989 yılında University of California, Los Angeles (UCLA) transfer etmiştir ve 1993 yılında mezun olmuştur.  Profesyonel akademik hayatına önce Selçuk Üniversitesi’nde başlamış ve altı yıl çalıştıktan sonra, 2001 yılının başında İTÜ’de geçmiş ve görevine halen bu kurumda devam etmektedir. 2004-06 ve 2008-10 yıllarında BAE’de önce Dubai daha sonra Sharjah Emirliklerinde bulunan American University in Dubai (AUD) ve  American University of Sharjah (AUS) de ziyaretçi öğretim üyesi olarak görev yapmıştır.  

Başlıca idari görev tecrübesi, 2002-2004 yılları arasında İTÜ-FBE Müdür Yardımcılığı ile başlamış ve 2012-2020 yılları arasında İTÜ-Kuzey Kıbrıs Eğitim Araştırma Yerleşkeleri Rektörlüğü & İTÜ-KKTC Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini icra etmiştir. Çeşitli ulusal ve uluslararası bilimsel organizasyonlara üye olan Prof. Kahya’nın başlıca araştırma konuları: Su Kaynakları, Hidroklimatoloji, Hidrolik, Hidroloji ve Kıyı Mühendisliği’dir. Kendisinin 60’den fazla SCI ve 10 adet diğer indeks makalesinin yanında, 95 ulusal ve uluslararası konferans bildiri ve özet yayını bulunmaktadır. Ayrıca, 15'den fazla makalesi SCI dergilerinde hakem incelemesindedir.

Bu yayınlarına 2020 Aralık itibari ile Web of Science/ResearchID: 2.903; Scopus: 3.174; ResearchGate: 4.450 ve Google Scholar: 5207’den fazla atıf almıştır. Sırasıyla h-index değerleri ise 25; 26; 31 ve 32 dir.   

Kaotik hayat bulmacasında; akıl gibi tarifsiz bir hazine ile değerli kılınarak yaratılanların en şereflisi olan insanın, var olma sırrına ulaşması için gerekli olan her şeyin anlaşılmasına ya da hissedilmesine takıntılı olan birisidir. Bunun için başta bilgi, hak ve gerçek olan her şeyin aranıp paylaşılmasının her akıl sahibini için bir vazife ve güzellik olduğuna inanır. Sanatın, müziğin ve sporun bir çok dalını seven; fakat, edebiyat ve tarih de dahil bu hayatın önemli uğraşı alanlarının, modern insanın dünyasında tedavi edici rolüne samimidir. Tek hobisi vardır; o da, derinliği olan güzel bir manzaranın seyir ile düşünsel yolculuğunun keyfidir.

Muaythai Federasyonu Merkez Yürütme Kurulu üyesi olan Prof. Kahya, evli ve 2 alem babasıdır.

 

Contact

Email
kahyae@itu.edu.tr
Other Email
ercan.kahya@hotmail.com
Web Page
http://akademi.itu.edu.tr/kahyae/
Office Phone
+90 212 285 3002
Office
Hidrolik Laboratuvari
Address
İTÜ İnşaat Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Hidrolik Lab. Ayazağa Kampüsü 34469 Sarıyer / İstanbul