General Information

Institutional Information: Makina, Makina Mühendisliği
Research Areas: Engineering and Technology

Biography

Tahsin Engin 1968 yılında Samsun’da doğmuştur. İlk-orta ve lise öğrenimini Samsun’da tamamlayan Engin, 1992 yılında Hacettepe Üniversitesi’nden makina mühendisliği dalında lisans diplomasını, 1996 yılında Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünden yüksek lisans diplomasını ve 2000 yılında Sakarya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünden doktora diplomasını almıştır. 1992-1994 yılları arasında Van Çimento T.A.Ş.’de zorunlu hizmet kapsamında üretim mühendisliği, 2001-2003 yılları arasında ise University of Nevada-Reno / Makina Mühendisliği Bölümünde doktora sonrası araştırmacı ve bu bölümün bünyesinde faaliyet gösteren Enerji Etüt Merkezinde uzman mühendis olarak görev yapmıştır. 2012 yılında ortağı Dr. Müh. Ahmet Aydın ile Sakarya Teknokent A.Ş.’de faaliyet gösteren İnotek Ar-Ge ve İnovasyon Merkezi Ltd. isimli kuluçka şirketini kuran Engin, ayrıca 2013-2018 yılları arasında Sakarya Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Yönetici A.Ş. (Sakarya Teknokent A.Ş.) Genel Müdürü ve TÜBİTAK 1513 programından 10 Milyon TL destekli ADAPTTO-Teknoloji Transfer Ofisinin kurucu direktörü olarak çalışmıştır. Bunun yanı sıra Prof. Dr. Tahsin Engin 2011-2014 yılları TÜBİTAK TEYDEB Danışma Kurulu Üyeliği yapmış ve 2016-2018 yılları arasında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği (KÜSİ) Sakarya İl Temsilcisi olarak 100’ün üzerinde üniversite-sanayi işbirliği projelerinin gerçekleştirilmesine öncülük etmiştir.

1 Haziran 2020 tarihinden beri kısmi zamanlı olarak İstanbul Çekmeköy’deki Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ve Türk-Alman Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi A.Ş.’nin (Dijitalpark Teknokent A.Ş.) kurucu genel müdürü ve CEO’su olarak görev yapmaktadır.

Sertifikalı TÜBİTAK İş Mentoru ve biri uluslararası toplam 3 patent başvurusu bulunan Prof. Dr. Tahsin Engin evli ve 2 çocuk babasıdır.