Genel Bilgiler

Biyografi

İstanbul Teknik Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri bölümünde öğretim üyesi olan Doç. Dr. Umut Uzer, Orta Doğu ve Kafkasya’da milliyetçilik, kimlik ve devlet oluşumu üzerine çalışmaktadır.

Türk milliyetçiliğinin Entelektüel Tarihi (An Intellectual History of Turkish nationalism) ve Kimlik ve Türk Dış Politikası (Identity and Turkish Foreign Policy) adlı kitapların yazarı olan Uzer, Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun olduktan sonra, ODTÜ Uluslararası İlişkiler bölümünden yüksek lisans derecesini almış, doktorasını ise University of Virginia siyaset bilimi bölümünde tamamlamıştır.

Harvard Üniversitesi Orta Doğu çalışmaları Merkezinde (CMES) Türk milliyetçiliği kitabı için doktora sonrası araştırmalarda (postdoc) bulunmuş, ve kitabı yazmaya başlamıştır.

Amerika’da Smith College, University of Maryland University College, ve New York Eyalet Üniversitesi’nde (SUNY FIT) çalışan Umut Uzer, Brüksel’de bulunan Avrupa Siyaset Çalışmaları Merkezi (CEPS) adlı düşünce kuruluşunda araştırmacı olarak görev yapmıştır. 

Kurum Bilgileri

Birim
Fen-Edebiyat
Bölüm
İnsan ve Toplum Bilimleri

İletişim

E-posta
uuzer@itu.edu.tr
Web Sayfası
https://avesis.itu.edu.tr/uuzer
İş Telefonu
+90 212 285 6671
Fax Telefonu
+90 212 285 6386
Ofis
B4-321