General Information

Institutional Information: Uçak Ve Uzay Bilimleri, Uçak Mühendisliği
Research Areas: Aeronautical and Space Engineering, Aeronautical Engineering, Structural Technologies, Aeroelasticity, Engineering and Technology

Names in Publications: Özkol, İbrahim, Ozkol, Ibrahim, Ozkol, I

Metrics

Publication

107

Citation (WoS)

1280

H-Index (WoS)

18

Citation (Scopus)

1443

H-Index (Scopus)

18

Project

31

Thesis Advisory

8

Open Access

2
UN Sustainable Development Goals

Biography

Prof. Dr. İbrahim Özkol, 1962 yılında İzmir’de doğmuştur. Uçak Mühendisliği lisans ve yüksek lisans eğitimleri ile Uçak ve Uzay Mühendisliği doktora eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesinde, sırasıyla 1985, 1988 ve 1992 yıllarında tamamlamıştır. Teknik Üniversitede 1987 yılında Araştırma Görevlisi olarak göreve başlayan Özkol, 1996’da Doçent ünvanını almıştır. 2005 yılından bu yana Profesör olarak akademik görevine İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak Mühendisliği Bölümünde devam etmektedir.

1992-1993 yıllarında Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından İspanya’da görevlendirilerek “CASA-3000” ve “CN-235” uçak üretim projelerinde çalışan Özkol; SSB, HvKK, Avrupa Birliği, Boeing, TÜBİTAK, Aselsan, TUSAŞ, THY, STM, İstanbul Kalkınma Ajansı destekli birçok projede yürütücü ve araştırmacı olarak faaliyetlerini sürdürmüştür.

İTÜ-Boeing-Türk Hava Yolları ortaklığında Hava Taşımacılığı Yönetimi MBA Programının, İTÜ-TUSAŞ ortaklığında Hava Aracı Yapıları ve Malzemeleri MBA Programının kuruculuğunu ve koordinatörlüğünü üstlenmiştir. Temmuz 2019’da kurulan İstanbul Teknik Üniversitesi Havacılık Enstitüsünün Kurucu Enstitü Müdürü vazifesini sürdürmektedir.

2012-2018 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesinde Rektör Yardımcılığı yapan Özkol, 2016 yılında İTÜ Havacılık ve Uzay Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezinin kuruculuğunu üstlenmiştir ve halen Merkez Müdürü olarak görev yapmaktadır. Merkez bünyesinde yürütülen çalışmaların İstanbul Teknik Üniversitesi ve Boeing arasında kurulan araştırma ve eğitim alanında işbirliğine olan katkıları nedeni ile İTÜ, 2018’de YÖK Uluslarası İşbirliği Ödülüne layık görülmüştür.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TUSAŞ, TÜBİTAK, Teknopark İstanbul, SAHA Savunma ve Havacılık Kümelenmesi gibi kurum ve kuruluşlarda yönetim kurulu üyeliği, koordinatörlük, danışma kurulu üyeliği gibi görevleri ile birlikte ASELSAN’da Mart 2017-Nisan 2018 tarihleri arasında Bağımsız Yönetim Kurulu Üyeliği ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini icra etmiştir. Nisan 2018’den bu yana ASELSAN Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi olarak görevine devam etmektedir.

Evli ve iki çocuk babasıdır.

Contact

Email
ozkol@itu.edu.tr
Web Page
https://avesis.itu.edu.tr/ozkol
Office Phone
+90 212 285 7554
Address
İTÜ Ayazağa Kampüsü Uçak Mühendisliği Bölümü Maslak İstanbul